Vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Blog > Umělá inteligence

Umělá inteligenceumela_inteligence.jpegJak správně používat ChatGPT a zadávat perfektní prompty?

V dnešní době umělé inteligence se stále častěji obracíme na nástroje v podobě chatbotů jako je například ChatGPT od OpenAI, abychom získali pomoc, inspiraci nebo zábavu. Jak ale můžeme zajistit, že využíváme tyto nástroje co nejefektivněji a vytěžíme z nich maximální hodnotu? Klíčem k úspěchu je umět psát perfektní prompty!

Co jsou to prompty?

Prompty jsou krátké vstupní otázky, věty nebo klíčová slova, které zadáváte do nástroje, jako je ChatGPT, aby vám poskytl odpověď nebo generoval obsah na základě vašeho vstupu. Jsou to jakési instrukce, které říkají umělé inteligenci, co má vytvořit nebo jak má odpovědět.

Proč jsou důležité perfektní prompty?

Správně napsané prompty jsou cestou k získání relevantních, užitečných a kvalitních odpovědí od umělé inteligence. Pokud napíšete nejasný nebo nepřesný prompt, může to vést k nedorozuměním nebo k tomu, že dostanete nežádoucí výsledek.

5 rad jak na perfektní prompty pro skvělé výsledky v GPT

1. Buďte konkrétní:

Specifikujte, co přesně od ChatGPT očekáváte. Čím konkrétnější prompt, tím pravděpodobnější je, že dostanete relevantní odpověď.

Příklad: Místo věty "Napiš něco o umění" použijte "Napiš krátký esej o vlivu impresionismu na moderní výtvarné umění".

2. Jasně formulujte otázku nebo úkol:

Vaše otázka by měla být jasná a srozumitelná. Ujistěte se, že umělá inteligence s určitostí ví, co od ní chcete.

Příklad: Namísto "Co si myslíš o počasí?" použijte "Poskytni přehledný popis aktuálního počasí v New Yorku pro dnešní den."

umela_inteligence1.jpeg3. Využijte relevantní kontext:

Pokud je to vhodné, poskytněte umělé inteligenci doplňující informace nebo kontext, který jí pomůže lépe porozumět vašemu zadání.

Příklad: "Napiš scénář pro krátký film s tématem přátelství mezi lidmi a roboty. Situace se odehrává v budoucnosti, kde roboti slouží jako asistenti lidem."

4. Přiřaďte umělé inteligenci roli

Snažte se psát prompty, ve kterých umělé inteligenci jasně přiřadíte roli pisatele, aby bylo dosaženo co nejlepších výsledků. Má se umělá inteligence vžít do role studenta, učitele nebo jiné role?

Příklad: "Napiš esej v pozici studenta, který zkoumá důsledky průmyslové revoluce na ekonomiku a společnost 19. století."

5. Určete požadovanou strukturu textu

V případě potřeby určete požadovanou strukturu textu i nároky na jeho vzhled. Má text obsahovat jednotlivé podnadpisy, číslování či třeba odrážky?

Příklad: "Vygeneruj článek na téma udržitelného životního stylu. Strukturuje se do tří hlavních částí: 'Význam udržitelnosti', 'Praktické tipy pro každodenní život' a 'Budoucnost udržitelného životního stylu'. Každá část by měla mít podnadpis."

Psaní perfektních promptů je uměním, které se dá snadno naučit a stále zdokonalovat. Sledováním těchto zásad můžete maximalizovat výstupy z ChatGPT a dosáhnout skvělých výsledků při interakci s umělou inteligencí. Buďte konkrétní, jasně formulujte otázky, využijte relevantní kontext a zaměřte se na přiřazení rolí či požadovanou strukturu textu, abyste dosáhli optimálních výsledků.