Úvod > Blog > 10 tipů, jak úspěšně zvládnout prvák na střední škole

10 tipů, jak úspěšně zvládnout prvák na střední škole

10_tipu_jak_zvladnout_prvak.jpgPrváci na střední škole se často potýkají se složitější adaptací na nové prostředí, učitele i spolužáky. Vybraná střední škola může klást na žáky vyšší nároky a změna denní rutiny je také velkým zásahem do života čerstvého prváka. Každá základní škola má jiné prostředí i výukové tempo. Tyto odlišnosti mohou mít značný vliv na počáteční problémy s adaptací na novou školu. Přechod na střední školu přináší do života nejednoho prváka velký stres a pokles studijních výsledků. Změna se určitým způsobem dotkne každého nově příchozího žáka na střední školu. Jak ale zmírnit stres a urychlit proces adaptace na nové školní zařízení? Přinášíme několik tipů, které mohou pomoci snadno zvládnout první rok na střední škole!

1. Zapojte se do školního života:

Přihlaste se do školních kroužků a sportovních nebo vědomostních soutěží. Neváhejte se zúčastnit nabízených akcí školy. Že bude školní Vánoční akademie? Nejlepší příležitost se přihlásit! Tyto aktivity vám pomohou budovat nová přátelství i kontakty s pedagogy a získat jejich podporu.

2. Zorganizujte si čas:

Je toho najednou o mnoho víc než na základce a máte pocit, že se začínáte se pod tíhou úkolů doslova propadat do země? Nenechte to dojít zbytečně příliš daleko! Vytvořte si časový harmonogram pro učení, odpočinek a zábavu. Organizace je klíčem k úspěšnému zvládání školních povinností.

3. Seznamte se s učiteli:

Vždy mějte na paměti, že učitelé jsou také jenom lidi. Odhoďte zbytečný ostych a buďte aktivní v hodinách. Ptejte se na věci, které vás zajímají a navazujte kontakt s učiteli. To může být užitečné při získávání podpory, pochopení učiva i lepších známek s přihlédnutím k aktivitě v hodinách.

4. Učte se efektivní studijní techniky:

Experimentujte s různými metodami učení, abyste zjistili, co vám nejlépe vyhovuje – poznámky, flashcards, či skupinové studium. Kreativitě se meze nekladou!

5. Nebojte se požádat o pomoc:

Ač se o ni velmi těžko žádá, nakonec může bleskově vyřešit problém, kterým byste se sami trápili velmi dlouhou dobu. O čem je řeč? No přece o pomoci! Nebojte se a řekněte si o pomoc kdykoliv je to potřeba. Nepochopení učiva, přílišná zátěž, strach z nového kolektivu či špatný výběr oboru? Ať už je to cokoliv, neváhejte se obrátit na spolužáky, učitele nebo rodiče. Hledání pomoci je velmi důležité.

6. Zůstaňte pružní a otevření změnám:

Může trvat nějakou chvíli, než se adaptační proces zvládne. Někdo už je plně adaptován v pololetí, jinému to trvá až do konce prváku. Nespěchejte, buďte otevření novým věcem a mějte trpělivost sami se sebou!

7. Starost o sebe:

Dbejte na dostatek spánku, vyváženou stravu a cvičení. Zdravé tělo a mysl vám pomohou lépe zvládat školní výzvy.

8. Připravte se na zkoušky a úkoly včas:

Nepodceňujte termíny úkolů a zkoušek. Plánování a příprava s předstihem vám ušetří stres a zlepší vaše studijní výsledky.

9. Budujte si síť podpory:

Buďte otevření novým přátelstvím. Kamarádi mohou být oporou a sdílení zkušeností vám pomůžete se vypořádat s novými výzvami.

10. Buďte si vědomi dostupných zdrojů:

Využijte školní knihovnu, on-line zdroje a další materiály, které vám mohou pomoci lépe porozumět učivu.

Zvládnout první rok na střední škole může být výzvou. Dobrou organizací, podporou i otevřeností novým věcem dosáhnete úspěchu a snadno se přizpůsobíte novému prostředí. S našim desaterem tipů už bude zvládnutí prvního ročníku hračkou!