Úvod > Blog > Jak si vybrat studijní obor na střední škole?

Jak si vybrat studijní obor na střední škole?

1. Zvažte zájmy a vášně

Vyhledejte obory, které respektují vaše současné zájmy. Zajímáte se o vědu, umění, technologii, zdravotnictví nebo jiné oblasti? Je tento koníček tak oblíbený, že by se mohl stát vašim budoucím povoláním? Pokud ano, určitě tento aspekt nepodceňujte a zkuste se poohlédnout po vhodných oborech ke studiu.

2. Přemýšlejte o svých schopnostech a dovednostechJak_vybrat_obor_na_SS1.jpg

Máte určité dovednosti, které byste chtěli rozvíjet? Jsou některé oblasti, ve kterých jste zvlášť dobří? Máte vlohy pro řemeslo či jste studijní typ? Díky zodpovězení těchto otázek je možné selektovat několik škol ze kterých lze snadněji vybrat obor. Máte strach zvolit učební obor z důvodu, že by vám mohla maturita v budoucnu chybět? Není třeba se obávat, po absolvování výučních oborů je vždy možné nastoupit na nástavbové obory zakončené maturitní zkouškou.

3. Prozkoumejte pracovní příležitosti

Zjistěte si informace o kariérních příležitostech ve vašich preferovaných oborech. Jaké jsou možnosti uplatnění a zaměstnatelnosti? Je na trhu dostatek volných pozic v tomto oboru? Kromě možnosti uplatnění je také důležité zvážit mzdové či platové podmínky.

4. Oslovte odborníky a studenty

Zkuste navázat kontakt s lidmi, kteří studují nebo pracují v preferovaných oborech. Touto cestou lze získat velmi cenné informace pro usnadnění vašeho rozhodování. Nikdy nedejte na první dojem a vyslechněte si více názorů. Může se totiž stát, že natrefíte na nespokojeného studenta či vyhořelého pracovníka, který vám nedá objektivní odpověď. Užitečné jsou například dny otevřených dveří na středních školách, při kterých se můžete setkat se studenty i vyučujícími a snadno si udělat o školním zařízení vlastní obrázek.

5. Vyhodnoťte studijní programy

Prozkoumejte obsah a strukturu studijních programů, abyste zjistili, zda odpovídají vašim zájmům a cílům. Nemáte rádi některý z předmětů už na základní škole. Studijní program napoví, zda je tento předmět součástí výuky na střední škole či v jaké je časové dotaci.

6. Uvažujte o budoucnosti

Jaké dovednosti budou v budoucnosti žádané? Svět se rychle mění a už nyní je jasné, že některé profese v budoucnu budou méně žádané nebo zcela zaniknou. Zvažte obory, které vás vybaví relevantními a potřebnými dovednostmi.

7. Zkuste kurzy a workshopy

Pokud je to možné, zúčastněte se kurzů nebo workshopů v oborech, které vás zajímají. Získáte tak lepší představu o tom, co od studia očekávat. Zejména pro rozhodování o výběru určitého řemesla jsou kurzy výborným nástrojem pro rozhodování.

8. Váha osobních priorit

Zohledněte i osobní preference, jako je lokalita, velikost, vzhled, složení učitelského sboru či vybavenost školy. Pokud budete volit školu mimo bydliště určitě by vás měla zajímat i dostupnost studentského bydlení a jeho vzdálenost od školní budovy.

9. Buďte otevření novým možnostem

Dopřejte si dostatek času a vyzkoušejte co nejvíce možností. Hledejte na internetu, prozkoumejte okolí a ptejte se známých. Nebojte se objevovat nové věci a měnit své plány, pokud se vaše zájmy nebo cíle změní. Zvažujte různé faktory, abyste si vybrali ten nejlepší obor pro vás.

Přejeme hodně štěstí a šťastnou ruku při výběru oboru na střední škole!

A jaké obory najdete u nás?

Maturitní obory

• Pedagogické lyceum